В даний час рівень автоматизації та диспетчеризації деяких існуючих об'єктів можна характеризувати як початковий, або нульовий.
Існуюче обладнання нижнього рівня не відповідає сучасному підходу до систем автоматизації технологічного процесу, при наявності станцій автоматичного керування технологічним обладнанням вони не можуть самостійно забезпечити безперервний процес управління технологічним обладнанням, підтримання параметрів технологічних систем по заданим програмам, передачу інформації на комп'ютери системи диспетчерського контролю.
Водонапірні башти Рожновського довгий час були основним елементом локального водопостачання, але на сьогоднішній день їх установка економічно недоцільна, в той час як застосування станції з частотним регулюванням для управління свердловинним насосом при організації системи водозабезпечення, знижує витрати по реконструкції вежі і має ряд незаперечних технічних переваг
В Україні розвиваються державні програми із залученням зарубіжних інвестицій, основними цілями яких є підвищення якості життя та добробуту населення. Важливим напрямом розвитку є впровадження енергозберігаючих технологій, розробка і виробництво менш енергоємних машин та технологічного обладнання.
При цьому великого значення набуває вдосконалення систем водовідведення та водопостачання, з використанням сучасного обладнання на всіх етапах технологічного процесу, для контролю та керування якими використовується сучасне обладнання (перетворювачі частоти, модулі передачі даних, диспетчерські пункти і т.д.)
Реалізація поставлених задач потребує розробки та впровадження системи автоматизації та диспетчеризації водовідведення та водопостачання як взаємозалежних систем, яка б виконувала поставлену задачу і задовольняла потреби державних будівельних норм.
Переваги впровадження станції автоматичного керування (САК) замість водонапірної башти:
- Швидкість монтажу і введення в експлуатацію, висока надійність і великий ресурс станції автоматичного керування. Запуск станції здійснюється протягом декількох годин.
- Низька вартість експлуатації станції. Зниження капітальних, експлуатаційних і ремонтних витрат, пов'язаних з установкою або заміною, обслуговуванням і відновленням конструкції водонапірної башти. Експлуатація САК не вимагає обслуговуючого персоналу і складається з профілактичних оглядів.
- Стабільність тиску в системі за рахунок автоматичного регулювання продуктивності насосу в залежності від витрати води.
- Часто в системах водопостачання комунальних підприємств потрібно знизити тиск в системі, особливо при експлуатації старих трубопроводів. Зниження тиску в магістралі дозволяє зменшити ймовірність прориву трубопроводу і збільшити міжремонтний інтервал. При використанні башти Рожновського тиск в системі залежить від висоти конструкції і не регулюється.
- При збільшенні поверховості забудови, станція автоматичного керування дозволяє легко збільшити тиск в системі. Тим самим забезпечується подача води на верхні поверхи споживачам. Подачу води аналогічним чином неможливо здійснити використовуючи стару башту Рожновського - тільки за рахунок збільшення її висоти, потрібні істотні витрати на її реконструкцію або заміну.
- Компактність розміщення станції: все необхідне обладнання може бути змонтовано в звичайному приміщенні, контейнері, інших приміщеннях.
- Висока експлуатаційна надійність обладнання, в тому числі в зимовий період. Практика роботи САК на більш ніж 50-ти об’єктах водопостачання в різних регіонах України є цьому підтвердженням.
- Підвищення ресурсу насосу в 2-3 рази за рахунок виключення пускових струмів, зниження навантаження на його опорні підшипники, виключення гідравлічних ударів, плавного регулювання, плавного пуску і зупинки. Для будь-якого насосного агрегату прямий пуск на мережу пов'язаний з електричними і механічними перевантаженнями. При роботі від станції управління електродвигун насоса розганяється плавно до робочої швидкості і не відчуває перевантажень. Це дозволяє зменшити дорогі і трудомісткі витрати, пов'язані із заміною або ремонтом свердловинних насосів.
- Сучасна та надійна система захисту насосного агрегату. Станція автоматичного керування контролює параметри електричної мережі і захищає електродвигун насоса від обриву, перекосу фаз, міжфазного замикання і замикання фази на землю. Так само здійснюється захист насосного агрегату від роботи з перевантаженням або завищеними струмами. Це також дозволяє зменшити дорогі і трудомісткі витрати, пов'язані із заміною насосних агрегатів.
- Економія електроенергії до 30-40%, облік різних добових і сезонних режимів роботи. При прямому пуску від мережі двигун відчуває 7-10 кратні перевантаження по струму. Цей процес хоч і триває недовго, але при частому включенні і виключенні насосного агрегату через автоматику водонапірної башти витрати електроенергії значно збільшуються.. При роботі від перетворювача частоти електродвигун розганяється плавно від нульової швидкості до необхідної робочої, яка, як правило, менше номінальної. Споживання потужності при цьому істотно менше номінальної потужності електродвигуна і дорівнює нулю при відсутності водорозбору (насос переходить в режим «сну»).
- Зниження втрат питної води в башті і трубопроводі до 30%. При роботі насоса від перетворювача частоти виключається можливість гідроудару, що веде в свою чергу до збільшення терміну служби трубопроводів. Більшість втрат води пов'язане з відмовою автоматики башти - переливом, зносом башти і трубопроводів - поривами. В даному випадку збільшується термін експлуатації трубопроводів і зменшуються витрати на усунення аварій.
- Можливість інтеграції систем обліку по витраті води і споживанню електроенергії.
- Можливість дистанційного керування роботою станції, отримання інформації
- Для забезпечення безперебійної роботи можлива робота від дизель-генератора з автоматичним введенням в роботу.